Výběr podlahy vyžaduje čas

Otázka ceny

Většina lidí si nejprve podlahu vybírá podle toho, která se jim líbí. Prohlédnou si katalogy, obejdou pár obchodů a nadchnou se pro určitý typ podlahy nebo pro nějaký materiál. A teprve pak začnou počítat. Propočítají si podlahovou plochu, cenu za likvidaci staré podlahy, úpravy a pak cenu nově vybrané podlahové krytiny. Částka může být tak závratná, že vás dostane skoro do mdlob. Kolik že vás bude stát obyčejná podlaha? A tak řada lidí vzápětí sleví ze svých nároků, opustí představy z katalogů a vybírají praktičtěji a především s ohledem na cenu.

Materiál

Nevybírejte podlahu ale jen podle ceny. Ta nejlevnější nemusí být nejvhodnější. Může být kvalitní, ale nemusí se vůbec hodit k vám domů nebo pro vaše účely. Máte-li betonové podlahy a položíte na ně obyčejné levné linoleum, budou vás pravděpodobně v zimě studit nohy. Což není příjemné. Obyčejné levné koberce zase nejsou příliš příjemné na chůzi a hodí se spíš do kanceláří než do obývacího pokoje. Dlažba, která klouže, se nehodí pro děti ani pro seniory. A dřevěná podlaha je sice krásná, ale musíte počítat s její průběžnou údržbou, jinak svou krásu brzy ztratí. Takže volba materiálu je velmi důležitá – a každý z nás doma upřednostní z nějakého důvodu jiný. 

Vzory

Nechte si hlavou projít i různé vzory. Různé materiály se vyrábějí v různých barvách i vzorech, takže výběr je téměř nepřeberný. Není snadné vybrat si tu jednu pravou podlahovou krytinu, která ve vaší domácnosti bude další roky nebo možná i desítky let. Večer se možná zamilujete do jednoho vzoru, ale ráno ho vyhodnotíte jako naprosto nemožný. A další den znovu a znovu. Proto si dejte čas a nechte si tuto myšlenku řádně rozležet. Diskutujte s rodinou, prohlížejte katalogy a zvažte kombinovatelnost vybraných barev a vzorů se zbytkem vaší domácnosti. Ten pravý jednou najdete, ale může to trvat. A je lepší neuspěchat to, ať pak nelitujete.

Rodinná diskuze

Nejen vzory je potřeba prodiskutovat s rodinou – nebo aspoň s partnerem či partnerkou. Výběr podlahy by neměl být individuální záležitostí a měli byste najít dokonalou shodu. Někomu se může líbit dřevo, jiný trvá na vinylu. Jeden chce neutrální a nenápadné barvy, druhý prosazuje extravaganci. Prodiskutujte i údržbu a udržitelnost podlahy. Zamyslete se nad svým věkem a nad věkem svých dětí – ne každá podlaha se hodí pro každého.

Pokud plánujete i koberce, promýšlejte je ještě víc – chcete novou podlahu a na ně položit kusové koberce nebo chcete starou podlahu jen schovat pod celoplošný koberec. A jak je nejlépe vybrat? Není to snadné a chce to čas, otevřenost názorům protistrany a snahu najít nejlepší možný kompromis.

Přečtěte si také Ideální podlaha pro podlahové vytápění nebo Kusové koberce nejsou pro každého

Fotografie