Kusové koberce nejsou pro každého

Pro děti ne

Máte-li malé děti, měli byste svůj sen o krásné dřevěné (nebo jakékoli jiné) podlaze a na ní položených několika kusových kobercích odsunout. A to nejméně o několik let. Tedy do doby, až vaše děti dostanou rozum, nebudou většinu svého života trávit povalováním se po podlaze a nebude je lákat hraní s koberečky, jejich posouvání po celé domácnosti a hry typu mumie.

Do domácnosti s malými dětmi se mnohem víc hodí celoplošné koberce, které jsou pro vaše nejmenší pohodlnější, hřejí je a navíc je díky nim chráněna i samotná podlaha. Jistě, údržba je o něco složitější a budete třeba i obden vysávat. Ale kusové koberce nebudou dělat dobrotu – a i když si myslíte, že to vaše děti zvládnou, brzy pochopíte, že v kobercích vidí něco jiného než vy.

Pozor u seniorů

Další rizikovou skupinou, pro niž se kusové koberečky příliš nehodí, jsou senioři. Jejich chůze už není tak jistá a většinou nohama spíš šoupou než aby je zvedali. Je proto otázkou času, kdy zavadí o okraj koberce, zakopnou a neštěstí může být na světě. Seniorům sice vyhovují, protože zbytek podlahy jen setřou mopem nebo zametou a vysavač jim stačí jen maličký a levný. Ale běžná podlaha jim může podklouznout, o kusový kobereček co chvíli zavadí... Takže ve vyšším věku jsou opět lepší celoplošné koberce, které jsou bezpečnější, příjemnější a teplejší.

Chladné podlahy

Máte chladnou podlahu a v zimě vás při chůzi po ní studí chodidla? V tom případě není nejlepším nápadem nechat stávající podlahu v současném stavu a položit na několik nejexponovanějších míst kusové koberce. Brzy totiž zjistíte, že celá vaše rodina chodí výhradně po kobercích a zbytku podlahové plochy se pokud možno vyhýbá.

Pakliže ale plánujete (nebo už máte) podlahové topení, pak mohou být kusové koberce originálním zpestřením vzhledu vaší podlahy i domácnosti. Chůze po vyhřáté podlaze je příjemná a kusové koberce už nebudou zdrojem tepla, ale pořídíte si je pro jejich vzhled a pro zútulnění místností.

Ne všude sedí

Je také možné, že se vám kusové koberce líbí, obdivujete je na internetu i v katalozích a bezmezně toužíte mít je doma. Jenže když už si je konečně koupíte, zjistíte, že vůbec nevypadají tak dokonale, jak jste si představovali. Zkrátka do vaší domácnosti nepasují, protože jim nemáte uzpůsobené další detaily, nábytek, dekorace. Domácnost náhle působí až rozervaným dojmem a zdá se, jako by koberce jen tak někdo někam libovolně pohodil. A ne a ne jim najít správné místo.

Proto si ještě před nákupem promyslete, jestli vám takové koberečky domů sednou a jaké si vybrat – nevolte jen podle reklamních katalogů, ale především podle vybavení vaší domácnosti.

Přečtěte si také Ideální podlaha pro podlahové vytápění nebo Kam se hodí keramická dlažba?

Fotografie