Ideální podlaha pro podlahové vytápění

Kamenná podlaha

Kamenná dlažba působí velmi esteticky a vydrží mnoho let. Co se týče tepelných vlastností, spousta lidí se obává studené dlažby, která není v zimě příjemná. Ale opak je pravdou. Kámen disponuje minimálním tepelným odporem a na druhou stranu skvělou vodivostí. Zkrátka ideální kombinace k podlahovému topení.

Keramická dlažba

Keramická dlažba a mramor vypadají velmi chladně a mimo topnou sezónu se lidé obávají, že bude podlaha studená a neútulná. Keramická dlažba opravdu bez vytápění studená je, ale v létě se může stát skvělým místem k osvěžení. 

Co se týče tepelných kvalit, tak je prakticky srovnatelná s kamennou podlahou. Oba dva typy podlah se sice nahřívají několik dní, ale mají skvělé akumulační schopnosti a teplo z nich vydrží dlouhou dobu sálat. S přicházející zimou však musíte počítat dopředu, protože si místnost za den nevytopíte. 

Ke kamenné a keramické dlažbě se váže ještě jedno pravidlo. Silná dlažba má sice velkou schopnost akumulace, ale na druhou stranu se to nesmí přehánět. Příliš silná dlažba hromadí teplo, ale má příliš velký odpor a není schopna teplo efektivně předávat. Teplo se „dusí“ pod dlažbou a na povrch neprostupuje. 

Vinylová podlaha, linoleum a PVC

Vinyl je vyrobený z přírodních materiálů a skvěle se kombinuje s nábytkem v imitaci dřeva. V kombinaci s masivem nevypadá příliš dobře, protože rozdíl poznáte na první pohled. PVC je naprosto odolné vůči vodě. Linoleum má mnoho z nás v paměti z období socializmu a neprávem jej zatracujeme. Dnešní linoleum již vypadá naprosto skvěle. 

Všechny tři typy podlah jsou skvělými adepty na podlahové vytápění. Schopnost akumulace není nijak závratná, ale PVC a linoleum se umisťuje na topení bez jakékoliv izolace. To samozřejmě zlevňuje a také zrychluje samotnou pokládku. 

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy z masivu patří k těm nekrásnějším. Bohužel dřevo svými vlastnostmi absolutně nevyhovuje podlahovému vytápění. Přímé teplo by mohlo dřevo dokonce vysušit a následně by se změnil jeho tvar. Zkuste se v tomto případě podívat po jiných alternativách.

Další podlahy

Nakonec zmíníme koberce a korkovou podlahu. Koberce nejsou absolutně vhodné na podlahové vytápění. Koberec udusí všechno teplo pod sebou a do místnosti nepropustí prakticky nic. Korek disponuje podobnými vlastnostmi jako dřevo. Všechny tři podlahy nejsou k podlahovému topení vhodné, protože vytápění je neekonomické. 

Přečtěte si také Výhody a nevýhody keramické podlahy nebo se rovnou nechte inspirovat výběrem nejlepších podlah pro každý pokoj.

Fotografie