Výhody a nevýhody keramické podlahy

Keramické dlaždice jsou asi jediným podlahovým materiálem, který skutečně funguje v jakékoli místnosti v domě. Nejčastěji se používají v kuchyních a koupelnách, ale všimnout si jich můžeme i v předsíních a dalších místnostech. Jaké jsou však její výhody a nevýhody?

 

 

 

Keramické dlaždice mají tvrdý, pevný povrch, který nepřitahuje ani nedrží nečistoty, prach, pyl nebo jiné alergeny. Když tedy tyto malé částice přistanou na keramické podlaze, vyčnívají z povrchu, tudíž je lze snadno setřít. To pomáhá udržovat vzduch bez dráždivých materiálů, které mohou být škodlivé pro astmatiky a alergiky.

 

Náklady na keramické dlaždice

Keramická dlaždice se řadí mezi cenově dostupnější podlahové materiály, nicméně když přijde na instalaci od profesionálů, může celková cena vyšplhat až k cenám podlahy z kvalitního tvrdého dřeva - za metr čtvereční zaplatíte v průměru 1 400 až 2 800 Kč.

 

Údržba a oprava

Keramická podlaha je poměrně snadná na údržbu – zejména glazované dlaždice, které mají tvrdou ochrannou vrchní vrstvu, která je činí nepropustnými pro vodu a většinu skvrn. To je hlavní důvod, proč jsou dlaždice preferovány pro prostory jako jsou koupelny, kuchyně a prádelny. Nečistoty, skvrny a tekutiny zůstávají na povrchu, takže je lze snadno setřít nebo vytřít.

A pakliže se usazené skvrny přece jen vyskytnou, můžete použít téměř jakýkoli silný čistič, aniž byste se museli obávat o poškození materiálu.

Keramická podlaha je také velmi odolná vůči fyzickému poškození. Pokud se stane, že náhodou praskne, je to nejspíše důsledkem nesprávné instalace nebo problémů s podložením dlaždic. Kvalitní pokládka může při dobré údržbě vydržet stovky let.

 

Design

Moderní výrobní techniky umožňují výrobcům keramiky tisknout a míchat jakékoliv barvy a motivy. Lze je například potisknout tak, aby napodobovaly vzhled mnoha tvrdých dřevin či přírodních kamenů. Mimo to existují různé tvary dlaždic - trojúhelníkové, obdélníkové, celá prkna... meze se nekladou!

 

Instalace

Nic však není dokonalé a i keramika má svou nevýhodu - náročnost instalace. Pokud jste amatér a nemáte tolik zkušeností, nedoporučuje se do toho pouštět bez profesionálů (narozdíl třeba od laminátu nebo vinylu).

Správná instalace podlahové dlaždice začíná vrstvou cementové desky na dřevěné podklady (betonové podlahy nepotřebují dlaždicovou podložku), což zvyšuje náklady, čas a práci na projektu. Dlaždice se poté přilepí k podkladové desce pomocí cementového tenkotuhného lepidla a pokládka je zakončena vyplněním spár mezi dlaždicemi spárovací hmotou.

Některé keramické podlahové dlaždice mohou být poměrně těžké a všechny dlaždice potřebují tuhý a pevný podlahový rám, aby se zabránilo praskání. To znamená, že dlaždice nemusí být vždy vhodné pro instalace ve vyšších patrech nebo na pozemcích s nedostatečnou podlahovou konstrukcí.


Shrnutí

Výhody:
- velmi odolná podlaha
- nepropustná
- vhodná pro alergiky
- mnoho designových možností

Nevýhody:
- nevhodná do místností, kde se dlouho stojí (kvůli tvrdosti a nízké teplotě dlaždic)
- velmi těžká podlaha
- obtížná a časově náročná instalace

Fotografie