Kam se hodí keramická dlažba?

Koupelna a WC

Možná už jste viděli fotky designových koupelen a toalet, jejichž podlahy byly pokryty nádhernými koberci s vysokým vlasem. Vypadá to nádherně. Chůze po takových kobercích bude maximálně příjemná. Ale v praxi je to zcela nepoužitelný koncept.

Málokdo se umí umýt nebo osprchovat tak, aby na zemi neulpěla ani kapka vody. O malých dětech nemluvě. Okolí záchodové mísy také není místem, kam by bylo záhodno pokládat drahý a krásný kobereček, protože moč na koberci není příliš lákavou představou.

Proto jsou tyto dvě místnosti, tedy koupelna a toaleta, prostory jako stvořenými pro keramickou dlažbu. Snadno ji otřete, rychle osychá, nemusíte ji zdlouhavě drhnout či vysávat, nepáchne. A když má protiskluzový povrch, je to ideální podlahové řešení.

Chodba

I chodba může být pokryta koberci. Můžete v ní mít dřevěnou podlahu. Můžete v ní mít naleštěnou plovoucí podlahu. Ale brzy pochopíte, že tohle všechno je velká chyba. Pokud se nezouváte venku a nechodíte po chodbě jen naboso, neexistuje sem lepší řešení než dlažba. Nečistoty zvenčí se rychle zametou, vytření podlahy je otázkou chviličky. Chůze v botách nemůže keramickou dlažbu v žádném ohledu poškodit. Přežije vaše děti i stěhování nábytku. Ve většině případů odolá i pádu těžšího předmětu a nezanechá to na ní jediný šrám.

Dlažby se přitom prodávají v mnoha designech, takže vaše chodba může vypadat naprosto stylově a krásně. Ale v této místnosti je lepší dbát na praktičnost (tedy tmavší odstíny) než sem dávat elegantní bílou dlažbu.

Kuchyně

Třetím typem místnosti, kam se dlažba víc než hodí, je kuchyně. V této místnosti se ale většina lidí neshodne, co by chtěli mít na podlaze. Někdo dává přednost obyčejnému linu, protože je levné. Leckdo sáhne po vinylové podlaze, protože vydrží déle než lino, je kvalitnější, pevnější a leckdy i lépe vypadá. Ale pak jsou tu zastánci dlažby. Ta se výborně udržuje, nepoškodí ji mastnota, ani vylité víno, snadno se otírá, je odolná a vydrží spoustu let. Její oprava je v mnoha ohledech také jednodušší než u předešlých dvou typů podlahové krytiny – zkrátka stačí vyměnit poškozenou dlaždici kus za kus.

Pokud se vám zdá, že dlažba je do kuchyně studená a tvrdá, tak existují i malé kuchyňské koberečky, které můžete položit do míst, kde nejčastěji stojíte (například před dřez či sporák). Takový kobereček by měl mít protiskluzovou spodní plochu a v ideálním případě by měl být vhodný k praní v pračce. Luxusnějším řešením pak může být podlahové topení, které keramická dlažba také dobře snáší.

Přečtěte si také Ideální podlaha pro podlahové vytápění nebo Výhody a nevýhody keramické podlahy

Fotografie