Jak vybrat ideální podlahu pro seniory?

Široký výběr

V prodejnách i e-shopech se nabízí mnoho typů podlah, takže je někdy těžké najít mezi nimi tu pravou. Jiný typ podlahy si navíc pořídíte do moderního domu, jiný na chalupu, jiný je vhodný právě pro seniory. Na ně se zaměříme v tomto textu a poradíme vám, jak postupovat.

Bezpečnost

Starší lidé už na tom s pohybem nejsou tak dobře a ani jejich stabilita už není jako zamlada. Proto by hlavním kritériem při výběru vhodné podlahové krytiny měla být především bezpečnost. Volbou číslo jedna by tedy měla být podlaha, která má protiskluzovou povrchovou úpravu.  Když neklouže pod nohama a zejména pod ponožkami, lépe se po ní chodí a chůze je výrazně jistější. A tedy i  bezpečnější.

Pokud se rozhodnete pro dlažbu, volte rozhodně dlaždice s hrubším povrchem. Při výběru dřevěné podlahy zkontrolujte, jestli skutečně neklouže (některé totiž kupodivu mohou klouzat dost). Případně můžete sáhnout po koberci, který klouzat rozhodně nebude (i když pozor na ty kusové, které mohou být pro seniory také rizikové).

Pohodlí

Dalším faktorem, který byste měli při výběru podlahy pro seniory zvážit, je pohodlí při chůzi. Chůze po tvrdé podlaze totiž rozhodně není příjemná. A tvrdá podlaha většinou bývá také chladná. Takže zvlášť pro starší lidi se doporučuje pořídit podlahu, která je nejen měkčí, ale i určitým způsobem dokáže utlumovat hluk. Jedná se zejména o laminát, linoleum nebo korkové podlahy. 

Údržba

Senioři často mají velký problém postarat se sami o sebe. Úklid domácnosti je pak pro ně velmi fyzicky náročnou činností. Proto je potřeba dbát na to, aby byla podlaha v domě, kde bydlí staří lidé, snadno udržovatelná. Pokud je údržba složitá (například u lakované dřevěné podlahy), nedávejte tam takovou podlahu. Ale například dlaždice nebo laminát jsou velmi snadno udržovatelné a navíc mají velmi dlouhou životnost i odolnost.

Typy podlah

Nemůžete se rozhodnout, které podlaze dát do domácnosti pro seniory přednost? Podívejte se s námi tedy na nejoblíbenější typy podlahových krytin:

Laminát

Laminátové podlahy jsou velmi oblíbené, protože jejich údržba je snadná. Zametete, vytřete a je hotovo. Laminát je navíc velmi odolný. Jedinou nevýhodou je, že se některým lidem zkrátka nelíbí.

Vinyl

Vinylové podlahy jsou v poslední době čím dál oblíbenější, protože mohou mít různý vzhled. Jejich pokládání je jednoduché, vzhled perfektní a jsou i docela hřejivé a měkké na dotek. Nevýhodou je, že se při nešetrném zacházení mohou poškodit.

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou populární, protože jsou pohodlné na chůzi a snadno se udržují. Nevýhodou je, že mohou být kluzké a při pádu tvrdé. Škodí jim také vlhkost a je třeba pečovat o ně.

Dlažba

Keramické dlaždice jsou velmi odolné a snadno udržovatelné. Pro seniory jsou ideální, protože jsou protiskluzové. Nevýhodou je, že jsou tvrdé a často studené.

Přečtěte si také Plovoucí podlaha – ano nebo ne? nebo Ideální podlaha na schody – krásná a bezpečná.

Fotografie