Ideální podlaha na schody – krásná a bezpečná

Schody a podlahy v místnosti

Neexistuje žádné pravidlo, které tvrdí, že musíte mít v místnosti stejnou podlahu jako na schodech. Lze zvolit naprosto odlišnou a kontrastní krytinu, což však nemusí vždy vypadat dobře. Nestejná krytina rozbije interiér na kousky a to zejména v menším prostoru nepůsobí dobře. Sjednocený dekor naopak interiér spojí v jeden velký celek, což vytvoří dojem ucelenosti. 

Dlažba a kámen

Dlažba a kámen se beze sporu hodí do exteriéru, kde prakticky nemáte moc jiných řešení. Nic není tolik trvanlivé a odolné jako právě dlažba. V interiéru s ní však buďte opatrní. Dlažba na schodech by měla být natřena protiskluzovým nátěrem nebo mít drsnější reliéf. 

Dlažba se pyšní skvělou tepelnou akumulací, proto se skvěle kombinuje s podlahovým topením. V místnosti není problém, ale podlahovka na schodech není nejlepší nápad. Rozmyslete si, zda jste ochotni snášet studené schody nebo najdete raději jiné řešení. 

Dřevo a jeho varianty

Dřevěné podlahy v interiéru v kombinaci s dřevěným nábytkem vypadají naprosto luxusně. Pokud se rozhodnete jít cestou dřeva, tak nešetřete ani na schodech. Rozdíl mezi dřevem a jeho napodobeninami poznáte na první pohled a bude vás bít do očí každý den. 

Nejlépe vypadá samozřejmě masivní dřevo. Nebudeme si nic nalhávat a hned si řekneme, že nejde o levný materiál a mnoho lidí raději sáhne po levnější alternativě. Dřevěné podlahy vydrží dlouhá léta a při správné péči si zachovají svůj jedinečný vzhled. 

Tip: Dřevěné podlahy se běžně lakují a ošetřují olejem. Na schodech buďte velmi opatrní a použijte raději méně oleje, ať neriskujete zranění. 

Vinyl a laminát 

Co se týče laminátu, tak jeho pokládka je velmi rychlá a levná. Laminátové podlahy však kloužou a snadno se z nich stane nebezpečné místo. Hroty schodů se z bezpečnostního i estetického hlediska zakrývají lištami, které však nemusí všem vyhovovat. 

Vinylovou podlahu lze pořídit v mnoha barvách a dekorech. Při správném technologickém postupu při pokládce disponuje velkou trvanlivostí. Nehodí se však do studených chodeb nebo schodů do sklepa. Při velkých teplotních výkyvech se může kroutit a stává se náchylná k poškození.

Koberec

Koberce v interiérech se v moderních domácnostech příliš nevyskytují, protože se špatně udržují. Na druhou stranu na schodech nekloužou a zajistí tepelný komfort bez podlahového topení. 

Pokud se rozhodnete pro koberce na schodech nebo dokonce v celém interiéru, tak vám nesmí uniknout článek, jak správně čistit koberce. Inspirujte se také nejlepšími podlahami pro každý pokoj.

Fotografie