Jak správně vyčistit koberec

Koberec jako podlahový materiál má mnoho výhod, nicméně podléhá rizikům trvalého zašpinění kvůli rozlitým tekutinám či domácím mazlíčkům. Naučte se čistit koberec pomocí metod vysávání, hloubkového čištění a odstraňování skvrn, které pomohou vašim kobercům vypadat lépe a prodlouží jejich životnost.

 

 

Jak provádět rutinní čištění koberců

Zbavte se prachu a špíny

Použití vysavače se silným sáním - a jeho časté používání - je nejlepší způsob, jak koberec vyčistit. Pokud však zrovna vysavač nevlastníte, existují i jiné způsoby čištění koberců, jako je staromódní kartáč nebo zametač.

 

Několik tipů pro běžný úklid:

- Pro co nejdůkladnější vysávání přesuňte nábytek a další předměty z koberce
- Vysávejte pomalu a několikrát projděte místa, která jsou nejvíce používaná
- Pro rychlé vyčištění drobků na jednom místě použijte váleček
- Osvěžte a rozjasněte koberec vydatným posypem jedné sody každý měsíc. Nechte ji hodinu či déle působit, aby absorbovala mastné skvrn a pachy, a poté ji vysajte.


Čištění skvrn

Po nechtěném rozlití nápoje na koberec uděláte nejlépe, pokud se do čištění vrhnete okamžitě. Vlhkost ihned setřete papírovými utěrkami či bílým hadříkem.

Co se týče skrvn od bláta nebo upuštěného jídla, zkuste k odstranění pevných částic hranu kreditní karty či tupou stranu nože. NIKDY netřete skvrnu pevnými látkami, protože by se zatlačily hlouběji do vláken.


Jak udržet koberec co nejdéle čistý

- Umístěte před vchod rohožky, jenž zachytí půdu a venkovní nečistoty
- Sundejte si boty už ve dveřích
- Vysávejte několikrát týdně
- Vzniklé skvrny ošetřujte okamžitě
- Pravidelně vyměňujte HVAC filty, které zachycují prachové částice cirkulující ve vzduchu předtím, než dopadnou na koberec
- Udržujte čistý i váš vysavač, aby odváděl dobrou práci
- Pakliže vlastníte mazlíčka, často jej kartáčujte a koupejte

Fotografie