Plovoucí podlaha – ano nebo ne?

Co je to plovoucí podlaha?

Na úvod si upřesníme, co to vlastně je ta plovoucí podlaha. Její název nesvědčí o tom, že někde reálně plave ani že je pod ní vodní plocha. Ale jistým způsobem skutečně „plave“ nad základem podlahy, typicky nad betonem. Není k podkladu totiž klasickým způsobem připevněna, ale v podstatě volně leží na jeho povrchu a je tak poskládaná, že dobře drží a nehrozí její pohyb ani uvolnění. Většinou je ze dřeva nebo laminátu a její instalace i údržba jsou velmi rychlé a snadné.

Výhody plovoucí podlahy

Jak už jsme naznačili výše, hlavní výhodou plovoucí podlahy je její velmi rychlá a jednoduchá instalace. Když se pro ni rozhodnete, během chvíle ji máte a můžete po ní hned začít chodit. Hodí se do obývacího pokoje, ložnice, dětského pokoje, do chodby, ale leckdo má plovoucí podlahu i v koupelně nebo v kuchyni.

Dalším plusem je její snadná údržba. Má hladký povrch, takže jednoduše stačí vytřít ji a máte uklizeno. Na běžný úklid postačí zamést ji. Jen při vysávání si musíte dát pozor, abyste ji nepoškrábali.

A co je nejlepší? Plovoucí podlaha se dá stejně snadno demontovat jako nainstalovat. Takže pokud se rozhodnete přesunout ji do jiné místnosti či jiné nemovitosti, jde to snadno a rychle.

Nevýhody plovoucích podlah

Plovoucí podlahy mají samozřejmě i své nevýhody. Tento typ podlahové krytiny je chladnější. Je prokazatelně studenější než linoleum, na koberec ani zdaleka nemá. I proto si řada lidí na plovoucí podlahu dává kusové koberce.

Další nevýhodou je menší odolnost – plovoucí podlaha se velmi snadno poškrábe a třeba i pouhé přesouvání nábytku pro ni může mít zničující důsledky. I děti ji mohou při hraní snadno poškrábat a škrábance jsou hodně vidět.

Dále platí, že plovoucí podlaha nemá takovou životnost jako například dřevěná podlaha nebo dlažba. Musíte počítat s tím, že časem se dostane do takového stavu, že budete přemýšlet o její renovaci či kompletní výměně – nebo ji schováte pod koberec.

Nakonec je její značnou nevýhodou cena – ta bývá výrazně vyšší než u jiných typů podlah, a proto se pro řadu lidí stává v tomto ohledu nedostupnou.

Různé varianty

U plovoucí podlahy je nicméně výhodné to, že si můžete její styl zvolit přesně podle svých představ. Vyrábí se v různých barevných odstínech, z různých materiálů a v mnoha různých vzorech. Dá se přizpůsobit i přáním nejnáročnějšího zákazníka. A v kombinaci s vhodně zvolenými kusovými koberci se snadno stane chloubou vašeho domova.

Přečtěte si u nás i Vše, co potřebujete vědět o korkové podlaze. Nebo vám poradíme Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu.

Fotografie