Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu

Ideální podmínky pro dřevo

Podlahy ze dřeva vypadají v interiéru nádherně, ale nehodí se všude. V tomto případě nemáme na mysli estetiku, ale celkové klima pokoje. Přírodní materiály si přes veškeré snahy zachovají své původní vlastnosti a s těmi musíme počítat. 

  • Vlhkost

Ideální vlhkost v místnostech by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud vlhkost klesne, tak dřevo vysychá a smrskává se. Při nadměrné vlhkosti naopak bobtná a může se vydouvat. Nejhorší jsou náhlé změny vlhkosti. 

  • Teplota

Dřevo má rádo takové teploty, jako my. Ideálně je to rozmezí 18-22 stupňů, kdy zůstává stálé. Asi není běžným nápadem dávat dřevěnou podlahu do nevytápěného sklepa nebo chodby, ale pro jistotu vás upozorníme. 

  • Slunce

Sluneční paprsky v oknech s nadšením vítáme. Dřevěná podlaha ale může po nějakém čase reagovat změnou barvy. 

Běžná údržba

Do běžné péče o dřevěné podlahy můžeme zařadit klasické zametání, vysávání a vytírání. Jako u všech podlah se snažte ostré částečky šetrně odstranit, aby povrch nepoškrábaly. Hrubé nečistoty totiž poškodí lak na dřevě. 

Domácnosti s alergiky nebo astmatiky se neobejdou bez mokrého úklidu. Ten je taky možný, ale pouze za předpokladu, že mop řádně vymačkáte a vytírat budete spíše vlhkým než mokrým hadrem. 

V posledních letech je velmi oblíbené parní čištění. Mopy nebo čističe bez chemie odstraní nečistoty i mikroby. Na dřevěné podlahy se však nehodí. Horká pára může odstranit lak a povrchovou úpravu. 

Zevrubná péče 

Jednou za čas musíte věnovat dřevěné podlaze extra péči navíc, kterou se vám však bohatě odmění. Tato speciální péče spočívá v odstranění staré vrstvy laku a nanesení nové. Podlahu je také možno ošetřit olejem nebo voskem, které jí přidají na kráse a životnosti. 

Tip: Jednou za měsíc až dva naneste speciální leštěnku na dřevěné podlahy. Lak vydrží na dřevě déle a podlaha bude vypadat svěže. 

Renovace dřevěné podlahy

Pokud se přes veškerou péči a snahu na podlaze objeví rýhy, nevyčistitelné fleky nebo jiné defekty, tak je čas na renovaci. Broušení a následné nanesení další vrstvy laku vám provede specializovaná firma, která disponuje veškerým vybavením. 

Přestože na internetu najdete nespočet rad, jak na renovaci, tak raději investujte do odborníků. V případě úprav svépomocí nemáte zaručen stoprocentní výsledek. Nezapomeňte, že dřevěná podlaha opravdu vydrží velmi dlouho. Byla by škoda ji poškodit neodborným zásahem. 

Přečtěte si také, jaké podlahy je vhodné kombinovat s podlahovým topením. Pokud si nejste jistí ideální krytinou, tak vám poradíme nejlepší podlahy do každého pokoje.

Fotografie