Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu

Ideální podmínky pro dřevo

Podlahy ze dřeva vypadají v interiéru nádherně, ale nehodí se všude. V tomto případě nemáme na mysli estetiku, ale celkové klima pokoje. Přírodní materiály si přes veškeré snahy zachovají své původní vlastnosti a s těmi musíme počítat. 

  • Vlhkost

Ideální vlhkost v místnostech by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud vlhkost klesne, tak dřevo vysychá a smrskává se. Při nadměrné vlhkosti naopak bobtná a může se vydouvat. Nejhorší jsou náhlé změny vlhkosti. 

  • Teplota

Dřevo má rádo takové teploty, jako my. Ideálně je to rozmezí 18-22 stupňů, kdy zůstává stálé. Asi není běžným nápadem dávat dřevěnou podlahu do nevytápěného sklepa nebo chodby, ale pro jistotu vás upozorníme. 

  • Slunce

Sluneční paprsky v oknech s nadšením vítáme. Dřevěná podlaha ale může po nějakém čase reagovat změnou barvy. 

Běžná údržba

Do běžné péče o dřevěné podlahy můžeme zařadit klasické zametání, vysávání a vytírání. Jako u všech podlah se snažte ostré částečky šetrně odstranit, aby povrch nepoškrábaly. Hrubé nečistoty totiž poškodí lak na dřevě. 

Domácnosti s alergiky nebo astmatiky se neobejdou bez mokrého úklidu. Ten je taky možný, ale pouze za předpokladu, že mop řádně vymačkáte a vytírat budete spíše vlhkým než mokrým hadrem. 

V posledních letech je velmi oblíbené parní čištění. Mopy nebo čističe bez chemie odstraní nečistoty i mikroby. Na dřevěné podlahy se však nehodí. Horká pára může odstranit lak a povrchovou úpravu. 

Zevrubná péče 

Jednou za čas musíte věnovat dřevěné podlaze extra péči navíc, kterou se vám však bohatě odmění. Tato speciální péče spočívá v odstranění staré vrstvy laku a nanesení nové. Podlahu je také možno ošetřit olejem nebo voskem, které jí přidají na kráse a životnosti. 

Tip: Jednou za měsíc až dva naneste speciální leštěnku na dřevěné podlahy. Lak vydrží na dřevě déle a podlaha bude vypadat svěže. 

Renovace dřevěné podlahy

Pokud se přes veškerou péči a snahu na podlaze objeví rýhy, nevyčistitelné fleky nebo jiné defekty, tak je čas na renovaci. Broušení a následné nanesení další vrstvy laku vám provede specializovaná firma, která disponuje veškerým vybavením. 

Přestože na internetu najdete nespočet rad, jak na renovaci, tak raději investujte do odborníků. V případě úprav svépomocí nemáte zaručen stoprocentní výsledek. Nezapomeňte, že dřevěná podlaha opravdu vydrží velmi dlouho. Byla by škoda ji poškodit neodborným zásahem.

Jaká je historie dřevěných podlah?

Historie dřevěných podlah sahá hluboko do minulosti a je spojena s rozmanitými kulturami a technologickým vývojem. Dřevěné podlahy byly používány po celém světě jako tradiční, estetické a funkční prvky domů a budov.

V průběhu historie byly dřevěné podlahy používány především v domácnostech bohatších vrstev. Ve starověkém Římě a Řecku byly podlahy často vykládány intarziemi, mozaikami a výraznými vzory. V asijských kulturách, jako je tradiční japonská architektura, bylo dřevo preferovaným materiálem pro podlahy, vytvářející teplé a přívětivé prostředí.

Středověk přinesl změny ve výrobě a technologii, což ovlivnilo i způsoby, jakými byly dřevěné podlahy instalovány. Přízemní podlahy byly často kamenné nebo dlaždicové, ale v některých pokojích šlechtických sídel se objevovaly dřevěné podlahy, které byly vytvořeny tesaři se znalostmi o výběru a kombinování různých druhů dřeva.

S renesancí a nástupem architektonických stylů jako baroko a rokoko začaly být dřevěné podlahy ještě zdobnější. Dřevěné parkety a intarzie byly běžné v palácích a zámcích, kde byl kladen důraz na estetiku a luxus.

V průběhu průmyslové revoluce v 19. století vedly zpřístupnění dřeva a technologické inovace k masové výrobě dřevěných podlah. Díky vývoji brusných strojů a procesů impregnace bylo možné vytvářet levnější, ale stále atraktivní podlahové povrchy. Stal se z nich oblíbený materiál v domácnostech střední a nižší třídy.

V moderní době byla technologie v oblasti dřevěných podlah ještě zdokonalena. Inovace v nanotechnologii a lakování umožňují vytvářet odolné a snadno udržitelné povrchy. Kromě klasických parket a prken se objevují laminátové dřevěné podlahy, které nabízejí výhody ve výběru materiálů a instalaci.

Dnes jsou dřevěné podlahy stále oblíbenou volbou pro mnoho lidí, kteří oceňují teplý, přírodní vzhled a pohodlí, které dřevo do domu přináší. Dřevěné podlahy tak spojují krásu historie s moderními technologiemi.

Přečtěte si také, jaké podlahy je vhodné kombinovat s podlahovým topením. Pokud si nejste jistí ideální krytinou, tak vám poradíme nejlepší podlahy do každého pokoje.

Fotografie