Vše, co potřebujete vědět o korkové podlaze

Z čeho se vyrábí korková podlaha?

Dub korkový najdeme v jižních státech jako je Itálie, Španělsko nebo Portugalsko. Korek v obchodech nejčastěji pochází z dubových alejí v Portugalsku. Kůra se získává loupáním a jsou rozlišovány dvě základní třídy korku. Méně kvalitní kůra se používá na výrobu drti a kvalitnější například na korkové špunty.

Korková podlaha zachovává přírodní vzhled a pořídíte ji v odstínech krémové, světle hnědé, tmavě hnědé nebo načervenalé. Není běžné korkovou podlahu barvit, protože ztratíte její přírodní vzhled, který je velmi ceněný. 

Vlastnosti korkové podlahy

Korek se chová v interiéru podobně jako dřevo. Oba materiály jsou náchylné na vlhkost a svědčí jim stálé podmínky (vlhkost 30-60 % a teplota 18-22 stupňů). Na přímém slunci korková podlaha může blednout. 

Na druhou stranu vám nabízí příjemný tepelný komfort. Korková podlaha je oproti masivu měkčí, což je velmi příjemné. Korková podlaha vás nebude studit ani v zimě, což je skvělá zpráva. Korek se totiž, stejně jako dřevo, nehodí pro kombinaci s podlahovým topením. 

Korková podlaha je velmi měkká, což je dvousečná zbraň. Na jednu stranu poskytuje výjimečný komfort. Na druhou stranu ji snadno poškodí nábytek na vysokých a tenkých nožkách. Stejně tak se po ní nemůžete procházet na jehlových podpatcích. 

Jak udržovat korek

Údržba korkové podlahy je podobná jako u dřeva. Pozor si musíte dát na prach a abrazivní částice. Ty mohou povrch nenávratně poškodit a poškrábat. Pokud se vám vysype na podlahu například písek, tak jej velmi opatrně nameťte a teprve poté vysajte a dokončete úklid. 

Domácnosti s alergiky nebo astmatiky potřebují k zachování zdraví uklízet na mokro. Korkovou podlahu je možné utírat a čistit vodou. Mop však musí být velmi dobře vyždímaný a rozhodně z něj nesmí kapat voda. Přebytečná voda by se do podlahy vsákla a ta by se následně vyboulila. Velmi oblíbené parní mopy také nejsou vhodnou alternativou. Pára by mohla odstranit ochrannou vrstvu a způsobit nenávratné poškození. 

Pro zvýšení odolnosti je korek ošetřený lakem nebo voskem. Vosk vydrží na podlaze zhruba jeden rok a poté je potřeba ochrannou vrstvu aplikovat znovu. Vysoce kvalitní polyuretanové laky odolávají UV záření a nehrozí vyblednutí. Na korku vydrží až 5 let. Cena laku je samozřejmě vyšší, ale rozhodně nebudete této investice litovat, protože na několik let budete mít po starostech. 

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi korkem a dřevem, tak si přečtěte také o správné péči o dřevěné podlahy. Inspirovat se můžete také ideálními podlahami pro každý pokoj.

Fotografie