Jak udržet čisté podlahy?

Správná údržba podlahy

Údržba krytin je nejen nutná, ale i hygienická. Málokomu se chce žít ve špíně a prachu. Ale zároveň platí, že důkladná a pravidelná údržba podlahových ploch dokáže prodloužit jejich životnost a zároveň vám tím i ušetří peníze, které byste jinak museli mnohem dřív vynaložit na jejich opravu či kompletní nahrazení. Málokdo ale ví, jak se správně starat právě o svůj typ podlahy – a protože je podlahových krytin mnoho typů, může se péče o ně výrazně lišit.

Vysavač a mop

Vašimi nejlepšími přáteli by se rozhodně měli stát vysavač a mop. Vysávat se dají téměř všechny podlahové krytiny, takže pokud vysáváte koberce, můžete zároveň očistit od drobečků a dalších smítek i dlažbu, linoleum či dřevěnou podlahu – a nemusíte ani vyndavat smeták.

Pak je výhodné rovnou natočit teplou vodu do kbelíku, nalít do ní přípravek na vytírání a mopem podlahu setřít, abyste dosáhli úplné čistoty a zbavili se prachu a další nanesené špíny či šmouh. Akorát je potřeba nevytírat žádnými chemikáliemi, které by mohly podlahovou krytinu naopak zničit – používejte jen to, co je na podlahy skutečně určeno.

Okamžitá očista

Zatímco běžné vysávání a vytírání postačí jednou až dvakrát týdně, tak úplně jiné to je, pokud se podlaha výrazně znečistí. Upadne vám na ni nějaká potravina a doslova se rozprskne do všech stran, něco vylijete, vběhne vám domů pes či kočka s tlapkami od bláta. Tyto nečistoty je potřeba odstranit co nejdříve. Důvod je prostý. Pokud máte například dřevěnou podlahu, hrozí, že takováto urputná špína se do ní doslova zažere a už skvrnu nikdy nevyčistíte. Čím dříve to tedy uděláte, tím větší je šance, že podlaha bude stále jako nová.

Braňte poškrábání

Poškrábání je velkým rizikem pro každou podlahu. Můžete krytinu chránit všemi způsoby, třeba i vlastním tělem, ale nakonec tomu nezabráníte. První škrábanec je na světě. A pak přibývají další a další. A podlaha kvůli nim pak náhle vypadá mnohem starší a opotřebovanější. Jediná možnost, jak zabránit nadměrnému poškrábání, je používat koberce (i ty kusové) a podložky, nechodit v botách, neohrožovat podlahu tvrdými a ostrými předměty.

Speciální čističe

Tvrdé podlahové krytiny (například dkĺaždice, přírodní kámen nebo i dřevo) jsou na péči kupodivu mnohem náročnější než třeba obyčejné linoleum. Aby nedošlo k jejich nadměrnému opotřebení, oprýskávání, odírání a dalšímu poškozování, je výhodné o ně průběžně pečovat ještě s pomocí speciálních čistících prostředků a přípravků k jejich preventivnímu ošetření. Kupujete-li tyto speciální čističe, vybírejte je vždy podle typu své krytiny.

A co se týká koberců, u nich jednou za čas sáhněte po důkladném hloubkovém čištění. Ideální jsou k tomu parní vysavače nebo pomoc profesionální firmy specializované na čištění koberců.

Přečtěte si také Jak vybrat ideální podlahu pro seniory? nebo Ideální podlaha na schody – krásná a bezpečná.

Fotografie