Jak položit laminátovou podlahu?

Co je laminátová podlaha

Existuje mnoho druhů podlahových krytin. Některé jsou levné, jiné dražší, některé ze dřeva, další z uměle vyrobených materiálů. A každý z nás si oblíbí jiný. A i proto podlahy v každé domácnosti vypadají úplně jinak – hodně vypovídají o vkusu (i finanční situaci) majitelů.

Pokud vás okouzlila laminátová podlaha, ale nejste si jisti, co to přesně je, tak vám to osvětlíme. Lamino jsou tenké desky, jejichž tloušťka zpravidla nepřesahuje 1 centimetr. Přitom jsou ale docela ohebné a dobře se s nimi pracuje. Vyrábějí se z dřevěných vláken a díky tomu jsou velmi odolné a kvalitní. A jejich pokládka je snazší, než by se mohlo zdát.

Pokládání lamina

Laminátová podlaha se nijak nelepí ani nepokládá na čerstvý beton a tak dále. Je to mnohem snazší. Každá deska laminátové podlahy má z jedné strany speciální rýhu a z opačné strany najdete jakýsi „zámeček“. Pokud vezmete dvě desky, velmi snadno se zaklesnou do sebe, nevznikne mezi nimi žádná mezera a desky dobře drží. A přesně tímto způsobem se pak pokládá laminátová podlaha – jedna deska se zasunuje do druhé, až vznikne celá podlahová plocha.

Plovoucí podlaha

Laminátová podlaha se nelepí, jen se volně pokládá na povrch. Ten proto musí být dokonale rovný a čistý. Jakákoliv nerovnost by překážela a po čase by byla i vidět. Proto je potřeba nejprve pečlivě připravit podloží. Pokud je vaše stávající podlaha plná nerovností, je vhodné nejprve ji srovnat (například s pomocí betonové stěrky) a teprve poté se pustit do pokládání lamina. To se pak volně pokládá na povrch a jedná se tedy o typ plovoucí podlahy.

Péče o lamino

Instalace laminátové podlahy je snadná a zvládne to i úplný laik. Trochu obtíž je pak spíš s údržbou. Laminátová podlaha totiž nesnese mokro. Proto byste se měli vyvarovat toho, abyste ji vytírali vodou. Což je dost nepříjemná zpráva.

Naštěstí v dnešní době existují speciální čisticí prostředky, které jsou určeny právě pro péči o tento typ podlah. Aplikují se na laminátovou podlahu a vzápětí setřou, takže lamino nijak nepoškodí, to ani neprovlhne, a zároveň je pak podlaha dokonale čistá.

Výhody

Na závěr si ještě shrňme důvody, proč byste si měli laminátovou podlahu vybrat a instalovat domů. Důvodů existuje více. Zaprvé jde o podlahu, která je velmi nenáročná na údržbu. Zadruhé je odolná vůči slunečním paprskům, zachovává si stálou barvu a neponičíte ji, ani kdybyste po ní chodili v botách. I proto se laminátové podlahy často pokládají i tam, kde je vysoká zátěž a obyčejné podlahy by dlouho nevydržely.

Přečtěte si také Ideální podlaha pro podlahové vytápění nebo Výběr podlahy vyžaduje čas.

Fotografie