Parní vysavač pomůže navrátit vašim kobercům život

Klasický vysavač je základ

Bez běžného vysavače se neobejde nikdo, kdo má doma byť i jen jeden jediný kusový koberec. Koberec je třeba vysávat, abyste ho zbavili nečistot, drobečků, ale i prachu. Usazuje se v něm všelicos. A zvlášť pokud má delší „vlasy“, je potřeba věnovat mu častější péči a zbavovat ho všech nechtěných nečistot. A záleží jen na vás, jestli upřednostníte klasický vysavač, tyčový vysavač nebo třeba jen malý ruční vysavač.

Pomoc od páry

Druhý typ vysavače, který byste měli čas od času použít, je parní vysavač. Někdo si ho kupuje přímo domů, ale stejně tak si ho můžete i zapůjčit ze specializované prodejny vysavačů. Nejde o vysavač používající chemii, ale pracuje jen na principu páry. Do jedné nádržky nalijete kohoutkovou vodu, do další destilovanou vodu. Zapnete a necháte ho nahřát. Z destilované vody se začne dělat pára, s jejíž pomocí pak běžným způsobem vysajete všechny své koberce. Páru si přitom můžete zpravidla regulovat, jak chcete. A není to o nic složitější než normální vysávání.

Smytí špíny vodou

Proč používat parní vysavač? Zaprvé rázem uvidíte, jak špinavé vaše koberce jsou. Jelikož tento vysavač pracuje na principu vody, tak koberec lehce namočí a dostane z něj i nečistoty, které běžný vysavač nezachytí. Voda v nádržce tak velmi rychle může získat hnědou barvu. V tom případě ji vyměňte za čistou a pokračujte. Vysávat byste měli, dokud voda nezůstane víceméně čistá – teprve tehdy je koberec dokonale vyčištěný.

Likvidace roztočů

Druhý hlavní důvod, proč se doporučuje používat parní vysavač, je jeho schopnost likvidovat roztoče, parazity, bakterie a cokoliv jiného, co žije ve vašich kobercích. Jedná se o mikroorganismy, které pouhým okem nevidíte, ale možná je vdechujete.Vaše děti si hrají na koberci. A není dobré, aby něco podobného ve vašem koberci „žilo“. Právě horká pára dokáže všechny tyto nezvané spoluobyvatele zahubit. Nepotřebujete k tomu ani žádnou chemii. Stačí jednou vysát a máte jistotu, že v koberci už není nic, co by vám mohlo ublížit.

Parní vysavač není samospásný

Po vysávání parním vysavačem jasně uvidíte, jak se váš koberec rozzářil. A není se čemu divit, když ho zbavíte již zažrané špíny. Ale bohužel, pokud máte na koberci nedočištěné skvrny, parní vysavač vás jich nezbaví. Částečně je zlikviduje, ale ne zcela. Tam už nastupuje práce pro chemikálie.

Existují také parní vysavače, do kterých se přidávají právě různé speciální chemické přípravky. S jejich pomocí vyčistíte koberce tak dokonale, že budou skutečně vypadat jako nové. Ale ne každému chemie vyhovuje. Pára je rozhodně ekologičtější a přívětivější řešení.

Takže kompletní očistu koberce s pomocí chemie byste měli dělat jen jednou za dlouhý čas. Parní vysavač naopak můžete používat, jak často chcete nebo potřebujete.

Přečtěte si také Nejlepší druhy podlah pro každý pokoj nebo Jak správně vyčistit koberec

Fotografie