Rozdíl mezi vinylovou a laminátovou podlahou

Pokud chcete pro svůj domov odolnou, ekonomickou a populární podlahovou krytinu, obvykle se dostanou do popředí dvě možnosti podlah: vinylové podlahy a laminátové podlahy. Stejně snadno se instalují; stojí přibližně stejně; obě jsou atraktivní...

Je v nich nějaký rozdíl? Ano. Ve skutečnosti, zatímco vinyl a laminát se v mnoha ohledech překrývají, zásadní rozdíly mohou ovlivnit, jaký typ podlahy koupit a kam ho nainstalovat.

 

Vinylové vs. laminátové podlahy: hlavní rozdíly

Schopnost každého typu podlahy odolat vlhkosti závisí na jejích materiálech. Vinylová podlaha je celá syntetická, takže se hodí kamkoli. U vinylových podlahových prken je jádrovou vrstvou silnější, vícevrstvý PVC vinyl. Luxusní vinylové podlahy se dodávají ve formě prken nebo dlaždic, které se vzájemně propojují a tvoří plovoucí podlahu. Celková tloušťka vinylové podlahy se pohybuje od 1,5 mm u plošného vinylu do 5 mm u luxusních vinylových prken.

Laminátová podlaha je svým vzhledem a způsobem pokládky podobná luxusním vinylovým prknům. Zásadním rozdílem je, že její jádro je vyrobeno z dřevěných vedlejších produktů spojených pryskyřicemi. Horní povrch obsahuje tvrdou, průhlednou plastovou nášlapnou vrstvu, která pokrývá tištěný design. Celková tloušťka laminátových podlahových prken se pohybuje od 6 mm do 12 mm.

 

Lepší vzhled: laminátová podlaha

Zatímco laminátové podlahy a luxusní vinylové podlahy jsou obecně vzhledově srovnatelné, laminátové podlahy obvykle více napodobují ručně škrábané tvrdé dřevo, kámen, keramiku a další materiály.

 

 

Lepší cena: remíza

Co je dražší, laminátová nebo vinylová podlaha? Laminátové podlahy a luxusní vinylové podlahy jsou z hlediska nákladů zhruba srovnatelné, i když má vinyl mírný náskok. Laminátové podlahy i vinylové podlahy jsou přitom obvykle levnější než přírodní tvrdé dřevo, umělé dřevo a mnoho typů keramických nebo porcelánových dlaždic.

 

Lepší odolnost proti vodě a teplu: vinylová podlaha

Luxusní vinylové podlahy jsou obvykle vyrobeny z materiálů, které jsou 100% voděodolné. V plně vybavených koupelnách a vlhkých prostorách, jako jsou sklepy, tedy vynikají vinylové podlahové materiály nad laminátovými.

Pokud jde o to, který materiál předčí ten druhý, pokud jde o tepelnou odolnost, existuje jen tenká hranice, nicméně vinylové podlahy se při extrémních výkyvech teplot nesmršťují ani neroztahují tak drasticky jako laminátové.

 

Lepší na údržbu: vinylová podlaha

Vinylová podlaha je vysoce odolná podlaha nenáročná na údržbu a narozdíl od laminátové umožňuje celý rozsah čistících metod, od zametání suchým koštětem až po mokré vytírání.

 

Fotografie