Poškrábaná, zašlá a zničená – jak podlaze vrátit krásu?

Záleží na typu krytiny

U některého typu podlahy je renovace možná, u jiného nikoliv. Záleží proto hodně na tom, jakou podlahu doma máte a jaké jsou možnosti pro její obnovu. A jak moc obnova zafunguje. Například pokud máte běžné linoleum, které už je samá rýha, je místy propálené a děravé, tak ho žádným způsobem nezachráníte – a navíc není tak drahé, takže spíš než trávit čas obnovováním se vyplatí investovat do nového. Pokud naopak máte doma koberce nebo třeba dřevěné podlahy, jsou vaše možnosti záchrany široké.

Zašlý lesk koberců

Máte rádi teplo od nohou, takže většina vaší domácnosti je pokryta koberci? Jsou krásné, hřejivé, příjemné na chůzi, nekloužou. Ale pouhé vysávání jim nestačí. Časem zacházejí, usazují se v nich mikročástice, občas na nich vznikne skvrna, občas se od kraje začnou párat – a už nevypadají tak esteticky jako dříve.

První pomocí může být důkladné vyčištění. Buď si můžete zkusit půjčit parní vysavač nebo si na to můžete objednat přímo profesionální firmu. Koberec bude po vyčištění a vyschnutí vypadat výrazně lépe, bude vonět a bude se vám zase líbit. Většina skvrn jde zlikvidovat a nezanechají po sobě žádnou stopu. A vypárané okraje můžete šikovně zakrýt nábytkem či květinami.

Dřevěné podlahy

Nejlépe se dají renovovat klasické dřevěné podlahy. Dřevo má v tomto směru mnoho šancí na „druhý život“. I pokud se o něj totiž snažíte dobře pečovat, po čase ho napouštíte, natíráte a tak dále, není to samospásné. Podlaha se poškrábe či různě znečistí. Takže základem je důkladný úklid takové podlahy. Pomoci může peroxid vodíku, jedlá soda či speciální chemické čističe. Pokud je podlaha hodně poškrábaná, můžete ji přebrousit, aby škrábance zmizely. Broušení nemůžete ale provádět jakýmkoliv nástrojem – existují k tomu účelu speciální brusky. Ta nejhorší prkna můžete klidně celá vyměnit.

Nakonec je potřeba dřevěnou a řádně očištěnou podlahu ošetřit – buď olejem, nebo lakem. Podle toho, jak vám to nejvíc vyhovuje. Obojí má své výhody i nevýhody. Každopádně nátěr je potřeba nechat zasychat, a to ideálně až dva dny.

Vinylová podlaha

Čím dál populárnější jsou vinylové podlahy, které mohou svým vzhledem imitovat téměř jakýkoliv materiál, ale přitom jsou příjemné na chůzi, nekloužou a hřejí. Ale i jim hrozí poškození a bývá na nich hodně vidět. Naštěstí i zde existuje řešení – prodávají se speciální spreje na vinylové podlahy, jimiž je ošetříte a opravíte poškozená místa. Když nakonec na místo dáte matný lak, nikdo nic nepozná.

Přečtěte si také Jak udržet čisté podlahy? nebo Jak vybrat ideální podlahu pro seniory?

Fotografie